Радимо прочитати

Що почитати з медіаграмотності? (безкоштовна збірка)

Самооцінка підлітка: як підвищити та тренувати (osvitoria.media)

Шкільне життя Follow on TwitterSend an email19.04.2022 522

Вчені з Оксфордського університету дослідили, що найкращим засобом від турбот, тривожності і стресу є читання. Вони стверджують, що достатньо всього шести хвилин занурення з головою у читання, щоб отримати швидкий позитивний ефект на організм.

Щоб обрати книгу, ви можете знайти найближчу книгарню, бібліотеку або ж завантажити електронне видання. З початком війни десятки українських видавництв відкрили безкоштовний доступ до електронних видань.

Наприклад, Yakaboo у своєму мобільному застосунку відкрила доступ до електронних та аудіокниг від п’ятдесяти видавництв. Для доступу до них завантажте застосунок із Play Market чи AppStore і зареєструйтеся. Ще понад 100 електронних книг «Видавництва Анетти Антоненко» можна придбати за 1 грн. – кошти від продажу підуть на потреби армії.

Ми зібрали добірку книг, які допоможуть збагатити ваші знання з медіаграмотності, сприятимуть розвитку критичного мислення в дорослих та дітей. Збережіть добірку, щоб не загубити.

Дмитро Кулеба «Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот» – це справжній посібник із захисту персональних даних, розвитку критичного мислення та протидії маніпуляціям в епоху масової інтернетизації та діджиталізації. Орієнтуючись на приклади з України, інших країн, автор проаналізував, як відбувається війна за реальність та виокремив п’ять правил, які допоможуть у ній перемогти. Книгу можна придбати за 1 грн. на сайті #книголав або читати безкоштовно у мобільному додатку Yakaboo;

Пітер Померанцев «Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності» – ця книжка британського журналіста і письменника про найновіші виклики демократії, про величезну індустрію маніпулювання нашими думками, про інформаційні війни, ботів, тролів і хакерів, про фейкові новини і втрату прозорої політичної дискусії. Безкоштовно в додатку Yakaboo.

Оксана Мороз «Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців» – ця книжка про те, як протистояти зараженню інформаційними вірусами. Ці віруси інфікують нас щодня. Вони – провідники для тисяч шкідливих тверджень. Вони вбивають свідомість і перетворюють своїх жертв на слухняне стадо. Вони полюють не тільки на нас, а й на наступні покоління. Безкоштовно у додатку Yakaboo.

Микола Давидюк «Як працює путінська пропаганда» – автор ділиться своїм досвідом опору медійній пропаганді, наводить приклади маніпуляції свідомістю людей, застерігає від того, аби не перетворитися на маріонетку гібридної війни. Безкоштовно у додатку Yakaboo.

Георгій Почепцов. Книги: «Виртуальные войны. Фейки», «Войны новых технологий», «Пропаганда 2.0». Доктор філологічних наук, професор, автор 50 книг на тему інформаційних війн, пропаганди, теорії комунікації, інформаційних та комунікативних технологій. Його книги про пропаганду, яка є у будь-якому суспільстві у всі часи. Георгій Почепцов пише про те, як разом з інтернетом та соціальними медіа в наш світ прийшли віртуальні війни та фейки, які стали важливим фактором політики. Вони формують свідомість людей, що призводить до трансформації їх поведінки. Книги російською мовою доступні для безкоштовного читання у додатку Yakaboo.

Вальорска М. Аґнєшка «Діпфейк та дезінформація» – видання Академії української преси про новітній вид розповсюдження маніпулятивного контенту, коли за допомогою штучного інтелекту досить швидко можна підробляти відео. Цю та інші книги на тему інфомедійної грамотності можна знайти у «Бібліотеці масової комунікації та медіаграмотносіт» на сайті АУП.

«Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві» – ця книга є результатом однойменного проєкту, у ній розглядаються теми цензури, пропаганди, свободи слова, фейкових новин, інформаційної війни, критичного аналізу медіаповідомлень тощо. Книга є у вільному доступі.

Катя Сіль «Ніта. Ховайтесь, фейки світу» – книга з медіаграмотності для дітей віком 5-10 років від Міністерства культури та інформаційної політики України та Інституту книги, покликана не тільки розвивати критичне мислення у дитячої аудиторії, а й привернути увагу батьків до теми медіаосвіти.

«Фабрика новин» – комікс від ГО Інтерньюз-Україна. Чи впливає недобросовісне медіавиробництво на життя суспільства? Мешканці міста, де фабрикою новин керує всемогутній містер Фейк, відчули це на собі. Чи вдасться їм повернути місто на шлях медіаграмотності та критичного мислення?

Рекомендуємо також книги, які зможете знайти у бібліотеках

Пітер Сінгер, Емерсон Брукінг «Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж» – від історії появи Всесвітньої павутини, смайликів, твітів та мемів автори розповідають про використання платформ соцмереж авторитаристами, революціонерами, силами оборони, терористами, Дональдом Трампом, Росією, Китаєм, США та багатьма іншими фігурантами онлайн-життя.

Луї Стовелл «Життя онлайн. Як уберегтися від кібербулінгу, вірусів та інших халеп в інтернеті Чи знаєте ви, як почуватися захищеними в інтернеті?» – у виданні є низка практичних порад зі створення сторінок у соціальних мережах, правила поведінки з інформацією, приватними даними, взаємодії з користувачами й дотримання авторського права. Книжка стане в пригоді дітям, які активно починають користуватися інтернетом, а також їхнім батькам, котрі хочуть знати, як правильно пояснити дитині правила поведінки в мережі.

Марина Кафтан «Історія брехні. Як ми обманюємося» – це книжка розповідає про різноманітні маніпуляції, фейки та махінації. Окрім того, книжка містить дієві інструменти, що стануть у пригоді як підліткам, так і дорослим. Читачі дізнаються, як безпечно користуватися соцмережами, дивитися відео на ютубі та перевіряти інформацію, яку споживають щодня з різних джерел.

Матеріал розроблено IREX в рамках проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність»Медіаграмотність

Радимо прочитати :

Естер Войчицькі «Як виховати над успішних людей»

    Хрещена мати Силіконової Долини, легендарна вчителька і матір суперродини у своїй книжці ділиться своїми випробуваними методами виховання щасливих, здорових дітей, користуючись Довірою, Повагою, Незалежністю, Співпрацею і Добротою.

    Методи Войчицькі є прямою протилежністю надмірній батьківській опіці. Коли вона зустрічає поголовну  батьківську турботу, вона каже: розслабтеся. Розмовляйте з дітьми так, ніби вони дорослі. Дозвольте підліткам обирати ті теми і заняття, які мають відношення до реального світу і відповідають їхнім уподобанням.  Окрім усього іншого, дозвольте своїй дитині стати лідером

Мері Шіді Курсінка «Виховання надзвичайної дитини»

Ця книга – своєрідний порадник для вчителів та батьків. У ній авторка розглядає стосунки у сім’ї через призму психології. Учителям стане корисною інформація про те, як треба поводитися з активними дітьми і допомагати розвивати їхні здібності. Авторка пише про взаємини батьків та їхніх дітей, але чимало порад будуть корисними і вчителям. Мері допомагає виявити та зрозуміти причини дивної поведінки дитини, а також гасити конфлікти та емоційні атаки. 


Ніна Джексон “Чудовий учитель. Як працювати зі складними учнями та батьками і отримувати задоволення від професії”

У книзі авторка відповідає на найбільш поширені запитання вчителів:

• Що робити, якщо діти не хочуть навчатися?

• Ваші колеги-консерватори не бажають підтримувати нові методи навчання?

• Батьки не поважають учительський підхід до роботи?

Кожній із цих проблем Ніна Джексон присвятила окремий розділ. Також вчителі дізнаються, як ладити з дітьми із дислексією, із синдромом порушення активності та уваги чи аутизмом.

Кен Робінсон, Лу Ароніка «Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту»

    У книжці «Школа майбутнього» автор закликає покласти край застарілій системі освіти й пропонує концепцію, яка спирається на індивідуальний підхід до учнів, сучасні технологічні досягнення й професійні ресурси, щоб зацікавити дітей у навчанні, підтримати їхню любов до пізнання й підготувати їх до викликів XXI століття. Школа, за Робінсоном, має розвивати допитливість, творчість, критичне мислення, уміння спілкуватись, співпрацю, співчуття та емпатію, самовладання, громадянську свідомість.

Джон Тейлор Ґатто «Зброя масового навчання»

Джон Тейлор Ґатто – невтомний борець за поліпшення та вдосконалення шкільної системи CША. Впродовж 30 років працював учителем у Нью-Йорку. Неодноразово визнаний найкращим учителем року міста Нью-Йорк, а згодом – найкращим учителем року штату Нью-Йорк.
        У «Зброї масового навчання» автор досліджує механізми примусового вишколу, що калічать уяву та знеохочують дітей критично мислити. Розповідаючи про людей, які уникли пастки примусового вишколу, ця книжка демонструє, що необхідно змінити, щоб розвивати потенційні здібності учнів. Освіта має дати учням змогу взаємодіяти не тільки з довкіллям, а й зі своїм внутрішнім світо

Девід Брукс «ДНК особистості»

Книга для саморозвитку вчителів. Вона про те, чому потрібно переглянути власні пріоритети та зосередитися на внутрішніх чеснотах. Автор презентує низку історій, які допоможуть читачеві краще пізнати себе, знайти власні стратегії гартування характеру та досягти душевної гармонії. Автор руйнує стереотип про те, що самовпевненість, статус та матеріальна забезпеченість – головні запоруки щасливого життя.

       

Попри провокативну назву, ця книга, написана дотепно, легким для сприйняття й розуміння стилем, утримуватиме вашу увагу від першої до останньої сторінки. Ідея «Лінивого Викладання» має на увазі зосередження процесу навчання на діяльності учня, не вчителя. Практичні й реалістичні прийоми навчання допомагають перенести навантаження з учителя на учнів, створити найефективніші умови для перебігу процесу пізнання нового на уроці. Для учительської молоді та досвідчених педагогів, які бажають викладати менше, аби їхні учні знали більше

Вікторія Горбунова «Виховання без травмування, або Навіщо дітям дорослі?»

Настільна книжка для батьків!

      Автор досліджує батьківський вплив на дорослішання дітей, який часто, замість того щоб надати захист у великому та небезпечному світі, завдає травм дитячій психіці. Як батькам знайти хитку рівновагу між турботою про безпеку дитини та гіперопікою, відмовитися від традиційних «виховних залякувань» та покарань за помилки? Як допомогти дитині відчути себе компетентною поряд із батьками та однолітками та розвинути у неї адекватну самооцінку? Як навчити її жити щасливим  дитячим  життям, а не «переживати» чисельні тривоги світу дорослих? Як уберегти дитину від реальних загроз, відмовившись від традиційних залякувань, і навчити вирішувати проблеми чи уникати їх,  припинити тремтіти за кожний її рух,  навчити не хворіти, а одужувати, не перетворюючи лікарняні  на довогоочікуване свято зі смаколиками, мультиками досхочу та увагою й піклуванням, яких дитині так не вистачає,  не захоплюватися модними методиками раннього розвитку, які складними завданнями позбавляють дитину віри у свої сили.

Пауло Фрейре  «Педагогіка пригноблених»

   Книжка за 34 роки після першого виходу у світ витримала численні перевидання різними мовами у багатьох країнах світу.

  Нова філософія освіти, яка сприяє визволенню людини від фізичного, ідеологічного, психологічного чи культурного гноблення, – ось у кількох словах суть цієї праці Пауло Фрейре, одного з найвидатніших педагогів ХХ сторіччя. Людина досягає вільного особистого розвитку лише в результаті рівноправного діалогу, в якому вона має право й можливість “мовити своє слово” про навколишній світ і перетворювати цей світ завдяки критичному сприйняттю дійсності.

Кен  Робінсон    «Освіта проти таланту. Сила творчості»

Це – друга книжка відомого експерта з освіти Кена Робінсона, яка вийшла українською мовою. На її сторінках автор легендарного бестселера «Школа майбутнього», учасник конференції TED, чий виступ зібрав понад 50 мільйонів переглядів, розповідає про творчість та її значення у нашому житті. Робінсон захопливо й доступно описує, як інтелект і креативність працюють на біологічному рівні, й аргументує, чому творчість треба повернути не лише до шкільних класів, а й до організацій. У цій книжці безліч цікавих розповідей про те, як відомі компанії на зразок анімаційної корпорації Pixar досягнули успіху, наповнивши повсякденну діяльність творчістю. А ще приклади з історії, оповіді з життя знаменитостей, які реалізували себе всупереч обставинам, і практичні рецепти, як змінити шкільну систему, компанію чи навіть особисте життя, додавши до них дрібку творчості. «Освіта проти таланту» призначена не лише освітянам, а й широкому колу читачів, у тому числі керівникам компаній, політикам, батькам, які прагнуть змінити власне життя – а може, й цілий світ.

Діма Зіцер  “Свобода від виховання”

    Автор книги запевняє, що для гармонійного розвитку дітей потрібна не лише педагогіка, а й логіка. Також він вважає, що найкраще в житті з дитиною трапляється всупереч традиційному вихованню.

    Досвідчений  педагог Діма Зіцер вже кілька років вивчає взаємодію дорослих і малих. У своїй книжці він розповідає, як знайти радість від спілкування з дітьми, і доводить, що ростити їх — це цікава пригода, а не обов’язок.

Адель Фабер,  Елейн Мазліш « Мистецво спілкування з дітьми: удома та в школі»

    Використовуючи унікальні комунікативні стратегії, прості й зрозумілі діалоги та цікаві комікси, автори Адель Фабер та Елейн Мазліш допомагають батькам і вчителям налагодити плідну співпрацю з дітьми. Завдяки цьому дітям і підліткам буде набагато легше вирішувати щоденні проблеми та отримувати задоволення від навчання.

    Ця книжка є наочним прикладом того, як батьки та вчителі можуть об’єднати свої зусилля і сприяти тому, щоб діти ставали наполегливими, дисциплінованими, мали бажання вчитися і пізнавати світ.

     

    Посібник пропонує велику кількість методів і прийомів для інтерактивного навчання й розвитку критичного мислення – всього близько шістдесяти. Не менш важливу роль відіграє описана концептуальна базова модель – «базові уроки». Автори надають у тексті практично стенограму кожного уроку, що містить повний опис діяльності як вчителя, так і учнів. Кожен з восьми базових уроків, що присвячений одному з типів навчальної інформації, містить ґрунтовний перелік і характеристику методів, що їх потребує саме такий навчальний зміст.

    Для кого:        викладачам, освітянам, які цікавляться розширенням можливостей сучасної освіти, студентам-майбутнім педагогам, учителям-практикам, шкільним адміністраторам

Автори:      адаптований переклад з анг. / Алан Кроуфорд, Е. Венди Саул, Самуел Метьюз, Джеймс Макінстер; за заг. ред. Олени Пометун

Стівен Р. Кові «7 звичок надзвичайно ефективних людей»

      Ця книга – світовий супербестселер, що змінив долі мільйонів людей. Білл Клінтон – один із них – радить мати її кожному, хто прагне досягти успіху! Вона допоможе вам чітко сформулювати для себе життєві пріоритети й цілі, максимально реалізувати закладений у вас потенціал, стати кращим у професійній діяльності та вибудувати гармонійні взаємини з оточенням.

НУШ РЕКОМЕНДУЄ:

36 КНИГ, ЯКІ ПОТРІБНО ПРОЧИТАТИ СУЧАСНОМУ ВЧИТЕЛЮ І БАТЬКАМ

Цей список був опублікований на сайті “Нової української школи” під тегом # книгоНУШ.

      Імплементація шкільної реформи залежить не тільки від вчителів, а й від батьків. Усім разом треба розвиватися, вчитися і бути підтримкою один одному. Для початку важливо навчитися говорити однією мовою. Тому необхідно ввести всіх учасників освітньої системи в єдине ціннісне і культурне поле. У цьому допоможуть книги.

Кращі книги про освіту, саморозвиток та виховання

1. Кен Робінсон “Школа майбутнього”

2. Кен Робінсон “Освіта проти таланту”

3. Фредерік Лалу “Компанії майбутнього”

4. Стівен Кові “Сім навичок високоефективних людей”

5. Джон Медіна “Правила розвитку мозку дитини”

6. Деніел Сігел “Секрети мозку. 12 стратегій розвитку дитини”

7. Януш Корчак “Як любити дитину”

8. Пасі Салберґ “Фінські уроки 2.0”

9. Аманда Ріплі “Розумники”

10. Даніель Канеман “Мислення швидке і повільне”

11. Келлі Макгонігал “Сила волі. Шлях до влади над собою”

12. Брене Браун “Дари недосконалості”

13. Тоні Вагнер, Тед Дінтерсміт “Мистецтво навчати. Як підготувати дитину до реального життя”

14. Брене Браун “Стань сильнішим”

15. Вікторія Горбунова “Виховання без травмування”

16. Леоднід Ушкалов “Шевченко від А до Я”

17. Тихолоз Богдан “Франко від А до Я”

18. Терещук Галина “Шептицький від А до Я”

19. Олександра та Даніель Мізелінські “Карти”

20. Генрі Марш “Історії про життя, смерть і нейрохірургію”

21. Генрі Марш “Ні сонце, ані смерть. Зі щоденників нейрохірурга”

22. Шон Кові “Сім звичок високоефетивних підлітків”

23. Валерій Пекар “Різнобарвний менеджмент”

24. Мері Шіді Курсінка “Виховання надзвичайної дитини”

25. Джулі Літкотт-Гаймс “Як виховати дорослого”

26. Пітер Браун “Дикий робот”

27. Марк Лівін “Ріки та дороги”

28. Девід Брукс “ДНК особистості”

29. Міхий Чиксентміхай “Потік. Психологія оптимального досвіду”

30. Віктор Франкл “Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог в концтаборі”

31. Піко Айєр “Мистецтво спокою. Пригоди на шляху в нікуди”

32. Джон Куніос, Марк Біман “Момент еврики. Ага-реакції, творчий інсайт і мозок”

33. Гері Чепмен “П’ять мов любові”

34. Георгій Коваленко “Біблійні історії для дітей”

35. Стівен Кові “12 важелів успіху”

36. Дік Свааб “Ми – це наш мозок”